Monday 4th 

Biljana Stojković:

10:00 Lecture: Experimental Evolution

11:00 Practice: Speciation in the lab 

https://drive.google.com/file/d/1Vfr7pr8qIutU2vGCbIjQ3PaXkTvMpn8N/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1vwy6g6NO4yJ-hnpg5uzKYAKekL7k5koL/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1SOeATFdW8pLYTJMBPh75YbM-YhYNaj-D/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1lzG0OT2egwZN_blVRfH0p2IbuXhH_SCv/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1ttvW4gaBEWJV3Vw9_zwyu8ZUeriUqXdr/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1ao2ClEkLXwcEr9ITocc6lrV6E7lUXe_3/view?usp=sharing

Oliver Kaltz

13:00 Lecture: Detecting antagonistic coevolution

 

15:00 Practice: Abstract writing

17:00 Student presentations Part I

Peter van Tienderen

21:00 Student project assingments

Tuesday 5th 

Peter van Tienderen

​​10:00 Lecture: A jack-of-all trades is a master of none

11:00 Practice: twopop1.2

17:00 Student presentations Part I

Wednesday 6th

Ana Ivanović

​​10:00 Lecture: Geometric morphometrics: quantification of shape changes

11:00 Practice: Geometric morphometrics and phylogeny based analyses

useful links:

http://life.bio.sunysb.edu/

http://www.flywings.org.uk/

Presentation: Evolution of the potato

17:00 Student projects Part I

Thursday 7th

Cene Fišer

​​10:00 Lecture: Evolution of subterenian crustacean morphology

11:00 Practice: Evolution of subterenian crustacean morphology

https://drive.google.com/file/d/1W8a7eT0ApZ2dYZnEwRUR1SEZ_ltZ0hqC/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1_Iyt9uD8CTDMxHYIk9-Q364QtPKDmngK/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1jOCbOySlPac0h_nVTSBqoZf4mhIXPOh5/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/10T_2RgsW4btigjhFW_VqmxKING2IvXiH/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1XpVPg4i74CrGefOvlofU1OoGg0ln8a-t/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1cdtDGevNGN2n75qG8DLywEqbRNz-KOsT/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/1PM-EFzOP22l9OCaFXfJOn7EzjlmBUlJc/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/15yfXvA_hB8IjVzAmU6mUhPvEq6Mqvzdv/view?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/13L0IkgMuH0ACNIj7gQYyN874BkL_wuaw/view?usp=sharing

Pavlos Pavlidis

Friday 8th

Mehmet Somel

10:00 Lecture: Comparative transcriptomics using R

11:00 Practical:Comparative transcriptomics using R

Saturday 9th

Pavlos Pavlidis

10:00 Lecture: Selective sweep: detection and problems

11:00 Practical: Selective sweep: detection and problems